האקתון, אקסלרטור וחדשנות ציבורית

כללי:

העולם משתנה היום בקצב שלא הכרנו בעבר: רשתות דיגיטליות, אפליקציות מתוחכמות וטכנולוגיות פורצות דרך מגיחות לחיינו בקצב מסחרר. חדשנות היא שם המשחק בעידן אומת הסטאט-אפ שרצה קדימה ומשאירה את השירות הציבורי הרחק מאחור, אך האומנם זהו הכרח המציאות?

במציאות שבה חלק ניכר מן האתגרים הכלכליים והחברתיים – כגון מתן מענה להזדקנות האוכלוסייה, צמצום הפערים כלכליים והסדרה של פיתוחים רפואיים חדשניים – מתאפיינים במורכבות רבה ואי-וודאות מערכתית

 והיכולת לחשוב מחוץ לקופסא היא דרישת סף הכרחית למדיניות טובה. למעשה שירות ציבורי שרוצה להשאר רלוונטי עבור האזרחים חייב לשים לנגד עייניו את שאלת החדשנות בראש סדר העדיפויות.

יחד עם זאת, תהא זו טעות לחשוב שעל הממשלה להתחרות בשוק העסקי ולהמציא את הגלגל מחדש. אמנם רשת האינטרנט אכן פותחה על ידי משרד ההגנה האמריקאי לצרכים בטחוניים-ממשלתיים, ורק אח"כ הפכה למשאב כלכלי ששינה את טכנולוגית עידן המידע, אבל לא יהיה זה הגיוני לצפות מהממשלה – שבהגדרה שונאת סיכון – לפתח חדשנות טכנולוגית פורצת דרך יותר טוב מיזמים בשוק הפרטי.

רציונל ומתווה :

הצוערים עובדים בצוותים של 3-5 על מיזמים חדשניים ומלווים על ידי מנטורים פנימיים (רשת הבוגרים) ומנטורים חיצוניים בכירים (בכירים במגזר העסקי, יזמים, אנשי הון סיכון, דירקטורים ודמויות מפתח אחרות בשוק הישראלי).

בתום השנה השניה, ולקראת סיום תכנית ההכשרה, מתקיים אירוע גאלה חגיגי של הצגת תוצרים לבכירים במערכת, במעמד נציב שירות המדינה.

  • top – down: יעדים אסטרטגיים של הממשלה וכן ראיונות עומק עם מנכ"לים וסמנכ"לים בשירות המדינה לזיהוי אתגרי מדיניות במאקרו​
  • top – down: יעדים אסטרטגיים של הממשלה וכן ראיונות עומק עם מנכ"לים וסמנכ"לים בשירות המדינה לזיהוי אתגרי מדיניות במאקרו​

 

מתודות, כלים ותפיסה :

  • אקסלרטור (תוכנית האצה, באנגלית: Startup Accelerator). לרוב, האקסלרטור מסייע לחברות בתחומים שונים, כגון ייעוץ טכני ומשפטי, פיתוח מוצר, חשיפה למנטורים, למשקיעים ולקוחות, במטרה להוות ״מאיץ״ לקידום תהליכים בחברה. ישנם אקסלרטורים שגם משקיעים הון התחלתי בחברות. רבים מהאקסלרטורים מתנהלים במחזורים של מספר חודשים, בסיומם מתקיים אירוע שבו מוצגות החברות למשקיעים ובכירים מהתעשייה ("Demo Day"). 
    * בקונטקסט הצוערי במקום אירוע פיץ' חגיגי למשקיעים – הצוערים מציגים את המיזמים שלהם למנכ"לים וסמנכ"לים בכירים בשירות המדינה.
  • האקתון מאנגלית Hackathon הוא אירוע שבו מתכנסים אנשי מקצוע מתחומים שונים כדי לעבוד על פרויקט בנושא כללי כלשהו המוכתב מראש ובזמן קצוב (מיממה או יותר). המילה האקתון קשורה לתחום הטכנולוגי "האק" מלשון התכנות היצירתי ו"תון" קשור למרתון שבו רצים למרוץ ארוך אך במועד אחד, מתחילתו ועד סופו. ההאקתונים החלו לפני כ-20 שנה והיו סביב נושאים טכנולוגיים.
    בשנים האחרונות החלו האקתונים שונים ומגוונים לפתור בעיות בנושאים בריאותיים, חינוכיים וחברתיים ולאחרונה אף נפתחו האקתונים ליצירת מענה לצרכים מגוונים לאו דווקא באמצעות כלים טכנולוגיים. בפשטות זוהי דרך מעולה להביא יחדיו יזמים (או יזמים בפוטנציה) ל-X שעות או ימים, מעלים רעיונות למיזמים בתחום הנושא של ההאקתון, בוחנים אותם, מתכננים ומכינים אב טיפוס או מצגת ופיץ' (הסבר קצר להצגת הרעיון). בסופו מציגים את הרעיונות בפני קהל, לפעמים גם בפני חבר שופטים אשר בוחרים את המיזמים המנצחים על פי קריטריונים שונים.

סוגי חדשנות ציבורית :

שינוי קונספטואלי

שינוי תפיסתי לגבי מהות התפקידים של הממשלה, אילו שירותים מסופקים ומהם כלי המדיניות האפשריים. דוגמא מובהקת מגיעה מדנמרק, שם הוקמה כבר ב2002 מעבדת חשיבה (MindLab) שהיא מעין חברת ייעוץ פנים-ממשלתית שנועדה לאתגר את תרבות העבודה ולהציע פתרונות משבשים כדי לאתגר פרדיגמות ולהציע חלופות נוסח "איפכא מסתברא".

טכנולוגי-דיגיטלי

כמובן שחדשנות טכנולוגית היא עודנה נדבך חשוב, וכך הטמעת טכנולוגיות חדשות לשיפור השירות לאזרח והתאמתו לעידן החדש היא הרבע האחרון של המטריצה. דוגמה פורצדת דרך מגיעה מאסטוניה עם יוזמת e-Residency - לפיה אסטוניה היא המדינה הראשונה בעולם המאפשרת תושבות וירטואלית מכל מקום בעולם. למעשה דוג' זו היא אולי שילוב מנצח בין כל ארבעת סוגי החדשנות הציבורית במטריצה.

מוצר או שירות חדש

המטרה העיקרית של חדשנות שירותים היא למצוא דרכים יצירתיות, באופן נגיש, פשוט ובצורה חסכונית - לעיתים, כמענה לצרכים חדשים של האוכלוסיה, ולעיתים כדי שיפור של שירות קיים. לדוגמה, אוסטרליה הקימה מאגר לשוק הרכבים מיד שנייה, שבו לכל רכב ואופנוע ישנו מספר סידורי שמאפשר לקונים לבדוק האם הרכב ממושכן, גנוב או עבר תאונות. המאגר פשוט מאוד לשימוש ומוצג בשפה נוחה המאפשרת שימוש קליל גם בפעם הראשונה.

אדמיניסטרטיבי - תהליכי

חדשנות תהליכית עוסקת בחשיבה מחדש של תהליך מקצה לקצה או שיפור דרמטי בו. בקבוצה זו נכללים הצגה של מתודות, מערכות ופישוט נהלי עבודה. לדוגמא, בבריטניה, ישנה זכאות לסיוע עבור אנשים שמטפלים בקרוב משפחה. בעבר בקשת המענק להטבה כלכלית על טיפול במבוגרים, לקחה זמן רב ובוצעה בשפה לא נהירה. לאחר היוועצות עם קהילת נותני הטיפול (Care Givers), זמן מילוי הטופס צומצם ל-20 דקות בלבד והוא כתוב "בשפת רחוב" נוחה ונגישה.