המודל

5

הגדרה של המילה אקסלרטור

17

אקסלרטור לחדשנות ציבורית

14

הגדרה של חדשנות ציבורית

6

מודל של חדשנות ציבורית

הגדרה של אקסלרטור

ההגדרה המילונית של אקסלרטור (Accelerator ) בתרגום מאנגלית היא – מכשיר או גורם המוביל להאצת פעולה.

המונח אקסלרטור השתרש כשם כולל לתכניות קצובות בזמן, בהן חברות סטרטאפ/ מיזמים נבחרים לומדים אספקטים שונים בעולם היזמות במטרה להאיץ את קצב התפתחותם. לאורך תקופת התכנית, היזמים מקבלים סביבת עבודה נוחה ומלווים על ידי מנטורים מנוסים שמסייעים להם בפיתוח העסקי של הסטרט-אפ, החל מבניית תכנית עסקית מפורטת וכלה באסטרטגיות השיווק והמכירה.

כיום יש מגוון רחב של אקסלרטורים שמופעלים על ידי גופים שונים, מרשויות ממשלתיות, דרך חברות היי טק וטכנולוגיה, ועד קרנות הון סיכון. במרבית המקרים, תכנית ההאצה מסתיימת בערב שמכונה Demo Day , בו היזמים מציגים את המיזם שלהם על הבמה בפני משקיעים פוטנציאליים ויזמים נוספים.

אקסלרטור לחדשנות ציבורית

ממש כמו בעולם ה start up nation – האקסלרטור לחדשנות ציבורית שואף להאיץ פיתוח של רעיונות, תובנות ומודלים של חדשנות ציבורית במסגרת זמן קצוב ובליווי של מומחים ומנטורים.

האקסלרטור מלווה את שנת ההכשרה השניה בתכנית, והוא משלב תפיסה של:

– top – down: יעדים אסטרטגיים של הממשלה וכן ראיונות עומק עם מנכ"לים וסמנכ"לים בשירות המדינה לזיהוי אתגרי מדיניות במאקרו

– bottom – up: תחומי להט של הצוערים וכן נקודות שעלו מן השטח במסגת המתודות השונות בהכשרה – במפגש עם בוגרים במשרדים, שלטון מקומי, לקוחות, חברה אזרחית, מגזר עסקי ואזרחים מן השורה.

הצוערים עובדים בצוותים של 3-5 על מיזמים חדשניים ומלווים על ידי מנטורים פנימיים (רשת הבוגרים) ומנטורים חיצוניים בכירים (בכירים במגזר העסקי, יזמים, אנשי הון סיכון, דירקטורים ודמויות מפתח אחרות בשוק הישראלי).

בתום השנה השניה, ולקראת סיום תכנית ההכשרה, מתקיים אירוע גאלה חגיגי של הצגת תוצרים לבכירים במערכת, במעמד נציב שירות המדינה.

הגדרה של חדשנות ציבורית

רגע אז מה היא חדשנות באמת? נראה שמילת הבאזז מככבת בכל פרסומת או תשדיר, בכל שינוי ארגוני בבנק או בגן של הילד,  וכל מוצר שני בסופר מבטיח לנו להיות חדשני ומהפכני. אבל ממש כמו שלא כל מה שנוצץ זהב הוא, כך גם לא כל מה שמתמש בשורש ח.ד.ש הוא באמת מהפכני ותורם.

ההגדרה שנבחרה (משלבת בין מספר מחקרים מובלים בתחום): הצגת גישות חדשות למתן שירותים ציבוריים איכותיים ומתן מענה טוב יותר לצורכי החברה.

להגדרה זו שלושה עקרונות יסוד:

מודל של חדשנות ציבורית

הגישה בפיתוח המודלה של האקסלרטור לחדשנות ציבורית היא ההבנה שאין די בפתרונות טכנולוגיים- דיגטליים כדי לתת תמיד את המענה הנכון. פיתוח אלגוריתמים, יצירת פלטפורמות ושילוב כלים טכנולוגיים – פעילות חשובה, אבל התפיסה שלנו רחבה יותר היא מושתת על מטריצה מרובעת של הגדרת חדשנות ציבורית.

שינוי קונספטואלי

טכנולוגי-דיגיטלי

מוצר או שירות חדש

אדמיניסטרטיבי - תהליכי